” Det är många som känner sig osäkra inför framtiden, andra känner sig väldigt ensamma. Prestationsångest är också något som jag märkt av att många velat prata om den senaste tiden. Många känner att de inte räcker till”
Mental ohälsa är ett allt större samhällsproblem i Finland, inte minst bland unga och studerande. Enligt en undersökning som Institutet för hälsa och välfärd publicerade i höstas har 18 procent av alla kvinnor som studerar vid högskolor diagnostiserats med depression under det senaste året. För männen är siffran 12 procent.
På stödtjänsten Sekasin kämpar man med att motverka den här utvecklingen. Här jobbar ett professionellt team som med låg tröskel erbjuder anonymt samtalsstöd. I 45 minuter kan unga i åldrarna 12 till 29 fritt prata om sina utmaningar, oavsett om det handlar om studietrötthet, ångest eller någonting helt annat.
Enligt nätkrisarbetaren Fanny Lehtinen brukar hjälpbehoven gå i vågor. Kring jul är det främst ätstörningsproblematik som är orsaken till att unga tar kontakt med Sekasin. För tillfället är det ofta stressade och oroliga studerande som tar kontakt.
– Just nu är det många som skriver om skoltrötthet och/eller byråkratisk utmattning. Det är flera som fått krav på återbetalning från FPA och det finns dom som är osäkra på om studierna är rätt för dem, berättar Lehtinen.
”Viktigt att prata om sina problem”
Teamet vid Sekasin delvis av utbildade frivilliga, en av dem är Sebastian Björkman. Även han märker av att unga idag mår sämre.
– Det är många som känner sig osäkra inför framtiden, andra känner sig väldigt ensamma. Prestationsångest är också något som jag märkt av att många velat prata om den senaste tiden. Många känner att de inte räcker till, berättar Björkman.
Hans främsta råd till någon som mår dåligt är: kom ihåg att du inte är ensam.
– Det är otroligt viktigt att ha ett stödnätverk. Det kan handla om kompisar, familj eller egentligen vem som helst. Om det här inte räcker till så finns det alltid hjälp att få hos oss eller hos andra stödtjänster. Det finns alltid personer som vill ditt bästa.
Enligt Björkman är det alltid viktigt att prata om sina problem, att hålla inne sina känslor leder sällan till något bra.
– Var öppen om att det just nu är för mycket och sök lösningar med vänner, studierådgivare eller med oss. Vi finns alltid här för att hjälpa om du behöver prata. Sekasin är perfekt för att ta det första steget mot att söka hjälp. Tröskeln att kontakt med oss ska vara så låg som möjligt och det är det fritt fram att diskutera om egentligen vad som helst.
”Man lär sig att förstå människor bättre”
Att joura vid Sekasin som frivillig är något vem som helst kan göra, och något som Björkman varmt skulle rekommendera.
– Det är ett viktigt jobb. Känner man att man vill hjälpa till så är det här ett jättebra sätt att göra det på. Dessutom har det i alla fall gjort mig till en bättre lyssnare och man lär sig att förstå människor bättre.
Björkman upplever inte att det skulle vara ett tungt jobb, även om diskussionerna ofta går in på tunga ämnen.
– Ifall du får ett tungt samtal så finns alltid teamet bakom Sekasin där för att se till att också deras medarbetare mår bra. Om man inte vet vad man ska säga under ett samtal så finns det också sakkunniga att fråga råd av.
– Om du börjar joura vid Sekasin ska du komma ihåg att du inte behöver hitta en lösning på alla problem. Vår uppgift är att finnas där för att diskutera med och lyssna på unga. Att finnas där för en person. Själva problemlösningen ansvarar terapeuter och andra professionella för, avslutar Björkman.
Allt du behöver veta om Sekasin
Skulle du behöva prata med någon? Eller är du intresserad av att jobba som frivillig för Sekasin?
Tryck här för att få fram allt du behöver veta om stödtjänsten Sekasin!
Sekasin-chatt är en riksomfattande stödtjänst för 12-29-åriga unga som vill bli bemötta på svenska. Chatten är anonym och erbjuder remiss- och diagnosfritt diskussionsstöd med låg tröskel. På chatten jourar professionella och studerande från social-, hälso- och ungdomsbranschen samt utbildade frivilliga.
Svenskspråkiga Sekasin-chatten har öppet varje dag kl. 15-19 (möjligen nya öppettider på veckoslut)
Vanliga samtalsämnen är ångest, depression, relationer, utmattning, självskadebeteende och ensamhet, men varje dag på chatten är annorlunda och varje diskussion är unik. Målet är att stärka ungas mentala hälsa och erbjuda stöd i deras problem. Vi arbetar lösnings- och resurs fokuserat.
Du hittar Sekasin på nätet via den här länken eller via instagram och tiktok @sekasinchat.
Sekasin Kollektivet är ett antal verksamheters koalition, vars gemensamma mission är att ingen ung blir lämnad utan stöd. Vi stöder unga på nätet på olika sätt, utvecklar ständigt redan etablerade stödformer och prövar nya. Vi möter unga i Sekasin-chatten, gruppchatten och på Discord. Förutom professionella från social-, hälso- och ungdomsbranschen deltar även en stor grupp frivilliga.
Sekasin Kollektivet koordineras av MIELI rf, Finlands Röda Kors, Settlementförbundet samt SOS-Barnbyar. Om du vill bli en del av kollektivet och göra frivilligarbete så kan du kontakta FRK i Åboland De ungas skyddshus anna-kaisa.niittyvaara@redcross.fi eller Mieli Krisceter Österbotten info@pohjanmaankriisikeskus.fi
Texten i faktarutan är sammansatt av Fanny Lehtinen, nätkrisarbetare vid Sekasin-chatten.