Alko försvinner från Otnäs. Då beslöt sig teknologerna för att göra det enda vettiga, nämligen försöka köpa upp all sprit i butiken.
– Vi hörde de sorgliga nyheterna att Alko stängs och då var det ju ett måsta på att, som man säger i England, ”go out with a bang”, säger Eppu Ruotsalainen som nyss gjort sina nyårsinköp för sista gången i Otnäs, naturligtvis klädd i full teknologmundering.
Nyårsaftonen är troligtvis en av de mer lukrativa dagarna för vårt kära spritmonopol, men en ringlande kö full med halare och studentmössor hör ändå till ovanligheterna.
Men det var inte heller en vanlig nyårsafton i år, eller i alla fall inte i Otnäs. Alkon, som räddat flitiga Aalto-studerande i nöd sedan 2018, lade lapp på luckan under nyårsaftonen. I äkta teknologanda beslöt sig då vårt lands framtida diplomingenjörer att försöka köpa upp hela sortimentet.
–Det är ju så att tuffa studier kräver ordentlig underhållning, för att upprätthålla balansen. Alko hjälper oss igenom våra studier så att vi en vacker dag kan bidra till samhället i form av värdefulla medborgare och arbetstagare, filosoferar Ruotsalainen.
– När man är i Otnäs och till all fasa inser att skumpan håller på att ta slut så är det ju hit man vänder sig. Otnäs Alko har alltid varit till hjälp, fyller kompisen Joona på.
Karnevalstämning, bastu och humpsvakare
– Här är lite karnevalfiilis, eller kanske lite i stil med ett stort idrottsevenemang. Kul har det varit och vi har sprungit på många bekanta, säger Marja Toivonen, som trots att hon inte varit den bästa kunden genom åren ändå känt sig manad att göra ett sista besök i Alko.
Karnevalfiilis är på alla sätt en passande beskrivning. Från en bastu på hjul väller det mitt i allt in ett gäng teknologer klädda i enbart handduk för att fylla på förrådet med bastuöl. Frågan är här om en mer finsk mening någonsin har skrivits?
Stundvis blev kön in till Alko ganska lång men det påverkade inte stämningen det minsta. De köande teknologerna underhölls nämligen av teknologorkestern Humpsvakar.
Stämningen sammanfattades relativt väl av en teknolog som glatt ställde upp en intervju under det kreativa pseudonymet ”cerveza por favor”.
– Vi kom hit för att tömma Alko, alla måste dra sitt strå till stacken.
När Alkos dörrar slutligen stängdes för gott i Otnäs konstaterades det att planen inte riktigt gott i lås. Det fanns ännu flaskor kvar även om butikens hyllor i det stora hela gapade tomma. Det som står klart är att regeringens nedskärningar allvarligt stört studerandes förmåga att köpa upp hela Alkos sortiment, nu om någonsin är det dags att ställa sig på barrikaderna.