Föreningarna och nationerna som haft sin verksamhet i Nya studenthuset planerar inför den kommande flytten i maj. Kalle Grönroos, ordförande för Helsingfors studentikosa samarbetsförening, ser ändå hoppfullt på verksamhetens framtid.
Nya studenthusets föreningar och nationer förbereder sig för att flytta ut ur Nya studenthuset. Studentkåren vid Helsingfors universitet (HUS) tvingades sälja lokalen i slutet av 2025 på grund av deras mångåriga ekonomiska kris.
Nationernas och föreningarnas verksamhet fortsätter trots det som vanligt ända fram till slutet av maj. Kalle Grönroos, ordförande för Helsingfors studentikosa samarbetsförening (Helssa), beskriver en sorgsen stämning hos dem som använt lokalen hittills.
– Man märker att det finns en gemensam och kollektiv känsla av uppgivenhet, jämfört med då man levt i den tron att det här är vår lokal för evigt, säger Grönroos.

Letar tillfälliga lösningar
Det långsiktiga målet för Helssa är att köpa en egen lokal. Kortsiktigt vill Helssa utreda vilka behov medlemsorganisationerna har, så att organisationerna kan driva sin verksamhet tills en permanent lokal hittas.
Vissa av Nypolens föreningar har egna lösningar.
– Studorg och Spektrum har valt att hyra in sig på Nylands nation för höstens evenemang, säger Grönroos.
Enligt Grönroos är det sannolikt att också Åbo nation, Östra Finlands nation och Åländska studentföreningen kommer att ha vissa evenemang på Nylands nations lokal i Gardestaden. Trots det kommer de antagligen också att måsta hitta en annan lösning för höstens evenemang.
Det här beror på att det inte finns plats för alla på Nylands nation. De flesta av höstens veckoslut är redan bokade.
Föreningar och nationer som äger sina egna lokaler har uttryckt att de gärna hjälper de föreningar som blir hemlösa. Samarbetet som nu finns mellan de svenskspråkiga studentföreningarna kommer alltså fortsätta även i framtiden.

Sökes: central och festvänlig lokal
Helssa har redan börjat leta efter en ny lokal. Något som liknar Nypolen till storlek och placering skulle vara önskvärt, menar Grönroos.
– Något så centralt som möjligt, där det är möjligt att festa så länge man vill. Det är klart att studentförenings- och nationsverksamhet är ganska högljutt, eftersom studielivet är högljutt. Vi måste ha ett ställe där sådant är möjligt.
Grönroos tror att Helssa kommer att hitta en lokal som möter deras kriterier. Studentföreningar är nämligen inte de enda som för oljud – nattklubbar och barer kräver liknande lokaler.
– Om de klarar det ser jag inte varför inte vi skulle klara det.
Efter regn kommer solsken
På grund av avsaknaden av en egen lokal kommer nationernas och föreningarnas verksamhet det inkommande läsåret att skilja sig från vad studerandena är vana med. Grönroos menar att det antagligen kommer att vara tufft.
– Men sen kommer början på en ny guldålder.
Grönroos vill också uppmana till att inte se Nya studenthusets försäljning som slutet på det finlandssvenska studentlivet i Helsingfors.
– Nästa år blir ett mellankapitel. Sen kommer det nya, förhoppningsvis långa kapitlet som kommer vara minst lika bra som det förra.
Artikeln har producerats för övningsredaktionen Smocka och köpts in av Studentbladet.