I tio år har de manliga hankeiterna i Vasa sett på porr på festlokalen Cella Novas herrtoa. Studentbladets chefredaktör Anna Louhisto tycker att hela Hanken måste ta konkreta steg för att skapa en tryggare miljö för kvinnor.
Porr på toaletten. Det kunde jag förvänta mig av Sannfinländarnas efterfest, Playboy House och Epsteins ö. Och ja, varför inte hankeiternas festlokal.
Hankeiter porträtteras ofta som chauvinister och misogynister. Det är fördomar som åtminstone styrelsen i Svenska handelshögskolans studentkår (SHS) i Helsingfors länge har försökt jobba emot. Under min studietid lyckades de så pass bra att jag inte skyllde på studentkåren för hankeiternas usla beteende.
Nu kan SHS tacka Studentföreningen vid Svenska Handelshögskolan i Vasa (SSHV) för att deras jobb är som bortblåst. För tydligen lär åtminstone Hanken i Vasa vara chauvinisternas paradis.
Enligt HBL har det visats porr på herrtoan i SSHV:s festlokal Cella Nova sedan början av 2010-talet. I över tio år har Hankens kukförsedda studerande i Vasa stått vid pissoaren och tittat på när andra män tar kvinnor bakifrån medan de lättar på trycket. Fräscht alltså.
Det är ett direkt hot mot de kvinnliga studenternas trygghet och välmående. För ja – det är precis så allvarligt.
Hanken kan omöjligt vara en trygg plats för kvinnliga studenter om porr på toan är normen. Och vad kommer att hända då Hankens manliga studenter beger sig ut i arbetslivet?
För studerande är sist och slutligen vuxna människor som strax ska träda in i arbetslivet. Samma arbetsliv där kvinnornas euro är 84 cent och sexuella trakasserier är lika vanliga som toapauser. Och föga förvånande är väl det, särskilt ifall SSHV är startrutan för de manliga kollegorna.
Det är rent ut sagt förkastligt att en studentförening kan låta sig sjunka så lågt att de ens börjar visa porr på toan. Ännu värre är det att den så kallade ”traditionen” fortsätter i ett årtionde, till och med efter att den blivit diskuterad inom föreningens styrelse.
När HBL ringde SSHV:s ordförande Anna Villför för att fråga om porren proklamerade hon att de inte kommenterar den. Ett par timmar efter att artikeln publicerats går SSHV ut med att de tar bort porren och ber om ursäkt.
Too little, too late.
För när en studentförening gör så grova felsteg reflekteras det också på universitetet vars studerande de representerar. Så nu är det dags för alla blickar att riktas mot hela Hanken, både i Helsingfors och i Vasa.
Det räcker inte att sopa tidigare misstag under mattan. Nu behövs det konkreta, transparenta och stora steg för en mer respektfull och trygg studiemiljö. För det är väl det minsta man ska kunna kräva.
Rättelse: SSHV publicerade ursäkten ett par timmar efter att HBL publicerade artikeln, inte en dag.
Förtydligande: Toaletten är inte högskolans toalett, utan toaletten på Studentföreningens festlokal. 19.3.2026 klockan 13.17